baleighburrell baleighburrell
  • 03-05-2020
  • Physics
contestada

if light travels in a vacuum at 3.00 x 10^8m/s and its frequency is 7.44 x 10^7 what is its wavelength

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 03-05-2020

Answer:4.03m

Explanation:

Velocity=3x10^8m/s

Frequency=7.44x10^7hz

wavelength=velocity ➗ frequency

wavelength=(3x10^8) ➗ (7.44x10^7)

Wavelength=4.03m

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation x=x+3
An experiment consists of rolling two fair number cubes. What is the probability that the sum of the two numbers will be 8? Express your answer as a fraction in
how do you solve 4a/b divided by 2ac/b
how to solve x to the power of 2 = 14
What are the two largest ethnic groups in the united states today?
how come some girls don't get period cramps?
If 604-72=___,then 532+___=604.Explain the process of checking your work.
the 42 foot tree casts a shadow of 63 feet. how long is a shadow of a 5 foot girl who is standing near it
The most commonly spoken language in the Fertile Crescent around the time of Jesus was
The ocular and objective lenses are found at the top and bottom of what part of a microscope?