tygbggvgv tygbggvgv
  • 03-05-2020
  • Chemistry
contestada

We add 1.4 moles to 700 mL of water. What is the molarity

Respuesta :

emaikwuvictor
emaikwuvictor emaikwuvictor
  • 03-05-2020

Answer:

Molarity= 2M

Explanation:

n=1.4, V= 700ml= 0.7dm3

n= CV

1.4= C×0.7

C= 1.4/0.7= 2M

Answer Link

Otras preguntas

is this statement true or false Sumerian city-states were ruled by councils elected by the citizens True False
Brandon steals Frank’s watch. Brandon is caught by the police. What kind of court will this matter be tried in? a. Civil court b. Criminal court c. Appellate
Enzymes are proteins. What would happen to the enzymes of your body if your body temperature started to rise to an abnormally high degree? A. Nothing, the enzym
Evan's uncle gave him money for his birthday. Evans plan is to put half his money un his savings account,spend 1 over 5 of his money on bubke gum,and buy cómic
Based on the cartoon, what is the artist's point of view?
Match the following items. 1. 2x + x + 4 = -17 subtraction 2. 3x + 4 =-17
How is the sentence "10 more than P is -3" written as an equation p-3=10 P+10=-3 P+10=3 P=10-3
Where to go when stranded in a hurricane3?
It is best to say that the protection to properties offered by sea walls along coasts _______.
Which of these describes a slide transition