sajjad111hussain602 sajjad111hussain602
  • 03-05-2020
  • Physics
contestada

A car, initially at rest, travels 20 m in 4 s along a straight line with constant acceleration. the acceleration of the car is

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 08-05-2020

Answer:acceleration=2.5m/s^2

Explanation:

initial velocity(u)=0

Distance(d)=20m

Time(t)=4seconds

Acceleration=a

D=uxt+(axt^2)/2

20=0+(ax4^2)/2

20=(ax4x4)/2

20=16a/2

Cross multiplying we get

20x2=16a

40=16a

Divide both sides by 16

40/16=16a/16

2.5=a

Acceleration=2.5m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?
least number that has 2, 3, 4, as factors
Suppose you ride your bicycle to the library traveling at 0.5 km/min. It takes you 25 minutes to get to 1.3 the library. How far did you travel?
What are abiotic factors of the enviroment lynx
Why were people from Africa brought to Georgia?
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
Which period was the “golden age of dinosaurs”? a. the Triassic Period b. the Jurassic Period c. the Cretaceous Period d. the Tyrannosaurus Period
How many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 22 miles per gallon?
What were some events/things that caused the Great Depression?