MonkinPie MonkinPie
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

A chainsaw used 4000 J in 180 s. Calculate the power used, in watts.

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:22.22watts

Explanation:

Work=4000j

time=180s

power=work ➗ time

Power=4000 ➗ 180

Power=22.22watts

Answer Link

Otras preguntas

what is a good summary for Wilderness in commonlit
help plz Stop and go traffic means a lot of opportunities for acceleration. This assignment looks at a typical experience of a car in typical rush hour traffic.
How to find the energy in a compressed spring.
What does the following dialogue reveal? 3- "You will bury yourself down there and not speak to a living soul, and your nerves will be worse than ever from mopi
PLEASE HELP ME!! Rewrite the phrase "two less than a number" as a variable expression. Explain how to evaluate it when n=5.
Have you ever considered whether we live in a just society or not?
3x + 2 = 32 What is x?
The first observation of block oscillation was in a semiconductor superlattice with period 10nm.
At Albemarle High School, 5/9 of the students are in band and 57% of the students are in chorus. Are more AHS students in band or chorus?
explain whether or not you the chaparral biome to be sensitive to loss of of a single species