thaliannkemtah thaliannkemtah
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

A 65 kg rock climber has 30,000 J of potential energy. What is the height of the rock climber above the ground?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:47.1meter

Explanation:

potential energy(pe)=30000j

Mass(m)=65kg

Acceleration due to gravity(g) =9.8m/s^2

Height=(pe) ➗ (m x g)

Height=30000 ➗ (65 x 9.8)

Height=30000 ➗ 637

Height=47.1m

Answer Link

Otras preguntas

Discuss how you were able to determine which exemplar wrote the extortion note
write 4.630 in word form
Match each vocabulary word with the correct definition. 1. differs in number of neutrons isotope 2. number of protons fusion 3. number of protons and neutr
The number pi goes on forever with no repeating pattern therefore, ir is irrational is true or false
Type the correct pronoun in the box. Everybody will please stand when name is called.
Why was it important for future colonists that Jamestown Had Succeeded?PLEASE HELP ASAP
____occurs when the desire to feel good and have the pleasurable feelings associated with alcohol or other drugs drives the desire to continue using the substan
Why does brillo stand up to hannetjie/9963993/3ffa4e1c?utm_source=registration
How do I solve for x?
Apply the distributive property and the greatest common factor to write an equivalent expression. Enter your Answers in the boxes. 105+35m=__(__)