antoinestill41 antoinestill41
  • 01-05-2020
  • Physics
contestada

An object moving at a velocity of 32m/s slows to a stop in 4 seconds. What was its acceleration?

Respuesta :

VirgoBoy VirgoBoy
  • 01-05-2020

Answer:

8m/s

Explanation:

a=d/t

a=32/4

a=8 m/s

Answer Link
Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 01-05-2020

Answer:

-8m/s^2

Explanation:

initial velocity(u)=32m/s

Final velocity(v)=0

Time(t)=4seconds

Acceleration(a)=?

v=u+axt

0=32+ax4

-32=4a

a=-32/4

a=-8m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

The entire region of Northern Africa and southwest Asia has a climate generally described as?
The diameter of your bicycle wheel is 25 inches. How far will you move in one turn of your wheel?
The Radius of a sphere is 5 feet. find the area of the great circle of this sphere
FACTORIZE. 9x2y-24xy2-16y3 solve it
(X+12) 2 ÷ x2-144 ×-12. 12×-144
The number of waves that pass a particular point in a unit of time is called the __________ of the waves. (a) rarefaction (b) compression (c) amplitude (d) freq
solve 2/3 + 1/4x = 1/3
The formula C = 20x + 5 models the cost of New York Yankees T-shirts, where C is the cost and x is the number of shirts sold. Choose ALL TRUE statements in the
The diameter of your bicycle wheel is 25 inches. How far will you move in one turn of your wheel?
Buck drove 220 miles in 5 hours. What was his average rate of speed?