tapiacelina
tapiacelina tapiacelina
  • 01-05-2020
  • Chemistry
contestada

A stock solution of 1.00 M Fe2(SO4)3 is available. How many milliliters are
needed to make 0.500 L of 0.750 M?

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-05-2020

Answer:

375 mL

Explanation:

M1*V1 = M2*V2

M1 = 1.00 M

V1 = ?

M2 = 0.750 M

V2 = 0.500 L

1.00 M * V1 = 0.750 M * 0.500 L

V1 = 0.750*0.500/1.00 = 0.375 L = 375 mL

Answer Link

Otras preguntas

Write the expression that shows 3 times the sixth power of 10
How did roman law maintain order and provide security for the entire society
a shopper bought a 15 pound bag of oranges for $23.25 what was the unit price
What is 101x9 please answer
Who brought fireworks to italy from the far east
What is equivalent to 0.05
divide 6 1/3 by 3/7
Which expression is equivalent to x + x + x + 5 + 5, no matter what value is substituted in for x? A) 3x + 5 B) 3x + 7 C) x + 10 D) 3x + 10
Select the sentence with correct punctuation and spelling. Characters in short stories are revealed through their actions. Character's in short stories are reve
Please help!!! 50 points!! 1) Which of the following sets represents the domain of the function shown? ((2,7),(15,13),(21,-4),(24,18)) A) (-4, 2, 7, 13, 15, 18