Samescharo0v8inek
Samescharo0v8inek Samescharo0v8inek
  • 02-08-2016
  • Chemistry
contestada

suppose a 14-gram sample of iron is heated from 20.0°c to 25.0°c. the specific heat of iron is 0.11 cal/g°c. how much heat energy was absorbed by the iron?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 08-08-2016
Q = ?

Cp = 0.11 cal/gºC

Δt =  25.0 - 20.0 => 5 ºC

m = 14 g

Q = m x Cp x Δt

Q = 14 x 0.11 x 5

Q = 7.7 cal

hope this helps! 
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

Q=7.7

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The _____ is the layer of tissue that forms during gastrulation and becomes the animal's organs. a. ectoderm b. mesoderm c. endoderm
4(1.5c+6)-2c=-9 I need a help my teacher doesn't help
The planet we call earth has how many layers
list five numbers that hav 3,5,and 7 as prime factors
What was the purpose of the Open Door Policy?
what are characteristics or traits of the bald eagle lead to the conclusion that bald eagles are predators that eat small prey
Animals without a backbone are classified as ________. crustaceans invertebrates arthropods worms
What were the names of the two major campaigns fought in Georgia during the Civil War?
How do I find the ratio of the first measurement to the second measurement ? Problem: Length of a tennis racket: 2 ft. 4 in. Length of a table tennis table pad
what effect does an increase in atmospheric carbon dioxide, the most common greenhouse gas, have on global warming?