al1e3nacmrYummer
al1e3nacmrYummer al1e3nacmrYummer
  • 01-08-2016
  • Chemistry
contestada

how many liters of 15.0 molar naoh stock solution will be needed to make 20.0 liters of a 1.2 molar naoh solution? show the work used to solve this problem.

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 01-08-2016
using the law of dilution :

V
₂ = ?

M₂ = 15.0 M

V₁ = 20.0 L

M₁ = 1.2 M

M₁ x V₁ =  M₂ x V₂

1.2 x 20.0 = 15.0 x V₂

24 = 15.0 x V₂

V₂ = 24 / 15.0

V₂ = 1.6 L

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line passing through the points (2,-5) and (4, 1)? A 5/4B 3 C 2 D -4/5​
Plants store _____ energy in their tissues. A mechanical B heat C light D chemical
this is for medical detectives
The measure of an angle is 34.6°. What is the measure of its complementary angle?
Water flows through a pipe at a rate of 7 liters every 9 days. Express this rate of flow in gallons per week. Round your answer to the nearest hundredth.
Any gîrls here interested in zööm
What element is in period 4, group 12?
how much is 409,000x509,000
In this type of governance the power is in the hands of one person​
In a given country the average price of a gallon of unleaded gasoline in 1997 was $1.58 in 2010 the average price was $3.11 find and interpret the average rate