2061967 2061967
  • 04-04-2020
  • Physics
contestada

A boy pedals his bicycle with a net horizontal force of 235 N. If the total mass of the boy and the bike is 40 kg, how much are they accelerating

Respuesta :

shaniamasimba shaniamasimba
  • 04-04-2020

Answer:

force=mass×acceleration

  • 235=40×a
  • 235÷40=a
  • a=5.875m/s
Answer Link

Otras preguntas

the student council president wants to find out the opinion of the students on the issue of school lunch options. The president sends out a survey to a random
If Olivia and Shawn have another child, which of the following genotypes is possible for the child? A. Mm only B. MM only C. MM or mm only D. MM, Mm, or mm
What is the GCF of 80x3 and 30yx2??? (The 3and2 are exponets)
What is the molecular formula of a compound made of 25.9% N and 74.1% O? a. NO  b. NO₂ c. N₂O  d. N₂O₅ e. N₂O4₄ It would be great if you could add a few words
how many kilograms is in 12,321grams
Who was Malinche and what other name was she called?
how do you solve m/9 divided by mn squared / 3
In 1940 What was Germany’s initial strategy for conquering Britain?
Write equation in function form 2x+2y=8 and 6x-3y=12
What is two thirds of 120?