cocoabuttermilk12345 cocoabuttermilk12345
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

A solution has 3 mol of sodium dissolved into 500mL of solution. What is the molarity of the solution?

Respuesta :

adebanjomichael44
adebanjomichael44 adebanjomichael44
  • 03-04-2020

Answer:

6M

Explanation:

No of mole = concentrate × volume

n= c × V

C= n/V

V=500mL=0.5L

C= 3/0.5=6M

Answer Link

Otras preguntas

Why does John Bigger call his painting "Give Me 2 Wings To Fly Away" ? Please help I need this fast!
what is 4/20 simplified
11 more than twice a number x
If you need a wet paper towel out on the counter is a vintage I was change of state cuts is this
explain how to order a set of real numbers
q + (-9) = 12 What is q?
What is the analogous position in a state government?
Which is the BEST explanation of Karma according to the Hindu faith? a. the religious duty one has to their fellow religious followers b. one's actions in thi
ziggurats were built in the city states of summer as What
Which one of the following statements is an example of a complex sentence? a. The earth was spinning when Lucas first saw Lucille. b. Neap tide is the best ti