miamccormick19 miamccormick19
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

how many moles of Ca[OH]2 are present in 80.0 g of Ca[OH]2?​

Respuesta :

abustanley5
abustanley5 abustanley5
  • 06-04-2020

Answer:

1.08mol

Explanation:

moles = reacting mass/ molecular weight

reacting mass = 80.0g molecular weight of Ca[OH]2= 40 + 2(16 +1) = 74g/mol

mole = 80.0/74 = 1.08mol

Answer Link

Otras preguntas

What unit of measurement would you use to measure the capacity of a juice box?
Please Help I will give you a lot of points if you do!
They live_____the country at in on for
If Evan does a job in 168 hours and with the help of Emma they can do it together in 56 hours, how long would it take Emma to do it alone?
When you type in a cell it is
Please teach me these question step by step. Thank you
Ganesh does not want to be an astronaut ( change into affirmative sentence )​
look at the image below
The radius of a circle is increasing at the rate of 0.1 cm/sec. At what rate is the areaincreasing at the instance when r=5cm?​
Need help ASAP!!!!Make sure you can explain your answer