moisescruz101603
moisescruz101603 moisescruz101603
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

1. Determine the molarity given 0.6762 mol KOH and a volume of
500.00 mL.

Respuesta :

gmazur019
gmazur019 gmazur019
  • 03-04-2020

Answer:

1.352 M

Explanation:

Molarity is equal to the moles of the substance divided by the volume in Liters. First convert mL to L. 500.00 mL is 0.50000 L. Divide 0.6762 by 0.5 and remember to keep a maximum of 4 significant figures. :)

Answer Link

Otras preguntas

solve the following quadratic equation (x+3)2+25=0
Which concept would states’ rights advocates have supported during the 1860 presidential election? the abolition of slavery the idea of popular sovereignty the
Segment addition postulate. Trying to help my son figure out how to solve. Given AC=39. A=2x-8, B=x×17. Find X, AB AND BC. We got 25 for X, and 42 for both AB
Find all the powers of 3 in the range 3 through 1,000.
solve the following quadratic equation (x+3)2+25=0
why is a conductor important in science terms
Does the following system have a unique solution? Why? 3x+2y= 9 14x + 10y = 14
What issues led to the revolts in South America? social injustice slavery emigration economic restrictions
on what continents would you expect to see evidence of a glacier
A number is doubled and then increased by seven. The result is ninety three. What is the origonal number