220038 220038
  • 02-04-2020
  • Chemistry
contestada

What is the density of a 5cm3 concrete block that has a mass
of 10g?

Respuesta :

magalieisik magalieisik
  • 02-04-2020

Answer:

The density of a concrete block is 2 g/cm3

Explanation:

The density (δ) is the ratio between the mass and the volume of a compound:

δ=m/v= 10 g/5 cm3= 2 g/cm3

Answer Link

Otras preguntas

Carolina and Tania, your classmates in Mexico to talk to these people what pronoun would you use
Triangle ABC is congruent to triangle DFE. Find y. 12 13 12.5 13.5
(12x + 3) – (2x + 10)
How did northern states economies differ from southern state economies in the early to mid 1800s? Drag each description to the correct region. manufacturing L
A student was asked to use the formula for the perimeter of a rectangle, P = 2ℓ + 2w, to solve for ℓ. The student came up with an answer, P − 2w = 2ℓ. What erro
A car traveling at 25m/sec, stops in 0.103 km. what is the deceleration provided by the brakes?
it is about work, energy.​
can anyone help me with this
What is the equation for the line that is perpendicular to line m, through B
Do you prefer to qpply formats before text is typed while typing or after typing?