220038 220038
  • 02-04-2020
  • Chemistry
contestada

If the mass is 10g and the volume
is 2cm3 what is the density?

Respuesta :

magalieisik magalieisik
  • 02-04-2020

Answer:

The density is 5 g/cm3

Explanation:

The density (δ) is the ratio between the mass and the volume of a compound:

δ=m/v= 10 g/2 cm3= 5 g/cm3

Answer Link

Otras preguntas

A coat that originally sold for $369.00 is on sale at a 40% discount? How much will you pay for the coat?
how to draw model to represent the product of 18x34
6x-5y=22 y=-8 using systems of equations by substitution
Which of the following was the first natural barrier to expansion of the frontier for American colonists?
What was the purpose of the Open Door Policy?
the area of the base of a pyramid is 18 square yards. the height of the pyramid is 5 yards what is the volume of the pyramid
Which modification is crucial in preparing an mRNA strand for proper translation? removal of introns and the splicing together of exons joining of ribosomal sub
name the 3 states that border new york to the east
What is the square route of 24
Do you know what 48% of 50 is?