joeybronte45
joeybronte45 joeybronte45
  • 02-04-2020
  • Physics
contestada

A wave has a frequency of 240 Hz and a wavelength of 3.0m what is the speed of the wave
720 M/s
80 M/s
0.012 M/s
240 M/s

Respuesta :

Youngjoseph
Youngjoseph Youngjoseph
  • 13-04-2020

Answer:

240 ms

Explanation:

Answer Link
Ashlynlynchan445 Ashlynlynchan445
  • 12-07-2020

Answer: 720 m/s

Hope this helps ♥️

Answer Link

Otras preguntas

Please I have the answers I just want to double check them and Solvekey: B=42  A=93  N=29  X=361. (b-7)(2b-7)2. (4a-4)(5a-7)3. (5n-6)(4n+7)4. (2n=8)(8n+3)5. (6x
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
Can someone please help me ?
Which of the allies suffered the greatest losses on D-Day
What is 1997 from 2014????????????
The significance of the Open Door Policy for the United States lay in its (A) providing a use for the Philippines as a way station between China and the United
China, Korea, and Japan share cultural similarities in part due to their (1) clashes with Russian imperialists (2) shared river systems (3) contacts through tra
What were some events/things that caused the Great Depression?
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.