dragonwolf696969
dragonwolf696969 dragonwolf696969
  • 04-03-2020
  • Chemistry
contestada

A man weighing 75 kg takes 5 minutes to reach a height of 5 m when he climbs a staircase. What is his power?
A) 1.250 W
B) 12.25 W
C) 31.25 W
D) 61.25 W

Respuesta :

philaeagles14
philaeagles14 philaeagles14
  • 04-03-2020

Answer: B. 12.25 W

please give brainliest!

Explanation:

1) Force = Weight = 75 x 9.8 = 735 N

2.)Work = Force x Height = 735 x 5 = 3675 J

3.)Power = Work / Time = 3675 / (5 x 60) = 12.25 W

Answer Link

Otras preguntas

What is 25 divided by 1280
• Poll taxes • Literacy tests • Threatened violence The measures in the list above all existed in Southern states in order to undermine the content of A the 15t
another type of lipid in the cell membrane is
When electrons are shared, the type of bonding is called?
Mansa Musa was the famed emperor of A. Mali. B. Songhai. C. Fulani. D. Ghana.
what is the percentage of 15 out of 75
Why did the British army March on Lexington and concord?
The wicked witch and the big bad wolf are examples of A. protagonists. B. archetypes. C. anecdotes. D. dynamic characters.
write a decimal that is 1/10 of 3.0.
Iron forms rust, expressed as: Fe2O3. Using information from the Periodic Table, what is the mass of one mole of Fe2O3? A. 71.85 g B. 143.70 g C. 15