kaylajimenezpa65qc kaylajimenezpa65qc
  • 04-03-2020
  • Physics
contestada

What is the potential energy of a 2kg object placed 6m above
the surface of the Earth?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 04-03-2020

Answer:117.6joules

Explanation:

Mass(m)=2kg

Height(h)=6m

Acceleration due to gravity(g)=9.8m/s^2

Potential energy(PE)=?

PE=m x g x h

PE=2 x 9.8 x 6

PE=117.6joules

Answer Link

Otras preguntas

A person walks 25 m west and then 45 m at the angle of 60 degrees north of east what is the magnitude of the total displacement?
A basketball rolls of a 0.70 m high desk and strikes the floor 0.25 m away from the base of the desk? How fast was the ball rolling?
Stem-and-Leaf Plots question: How many swimmers were younger then 30 Stem -- Leaf 0 1-- 1 2-- 3,9 3 --
why did some chiefs decide to fight when english colonists moved into their territory?plz help me
Why is India considered a subcontinent
What does a journal written by frontier settlers most likely tell you about Manifest Destiny?
Consider the following statement. Fourteen more than 12 times the number equals 37 less than 11 times a number. a. Write an equation to represent the statement.
E = mv^2 Work out the value of E when m = 3 and v = 10
How do u do this problem: W/6+5/8=-1 3/8 I got this answer: -1 53/64
What is .368 written in expanded form?