briannasoccer1477 briannasoccer1477
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

How much force is required to accelerate a 50 kg with a mass at 4 m/s2?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 07-03-2020

Answer:200N

Explanation:

Mass=50kg

Acceleration=4m/s^2

Force=mass x acceleration

Force=50 x 4

Force=200N

Answer Link

Otras preguntas

The swimmer practices regularly​
Which of the following long-term developments in the twentieth century most influenced the passage of new immigration laws in 1965 ?
Dramatic irony in the story the open boat
Música religiosa:(Si no sabes no Respondas)​
A balloon has a volume of 22.4 L at 273 K and 760 mm Hg. What will be the new volume if the pressure is doubled to 2.00 atm?
i need helppppp can u explain this
Direction: Write yes if the statement is correct and no if its not. 1. Common cold is one of the common respiratory sickness due to poor environmental sanitatio
Regan likens the transitioning process to a butterfly's metamorphosis. How else is Luna like a butterfly? Does this metaphor work throughout the story, or does
hello me again, answer this question, please show work
how far does a 1.2g bullet with kinetic energy of 1.2 j go in 2 seconds ?​