keariaweathers keariaweathers
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

How much force is required (in Newton’s) to accelerate a 4-kg skateboard, along with its 46-kg rider, at 3m/s2?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 07-03-2020

Answer:150N

Explanation:

Total mass=mass of skate board + mass of rider

Total mass(m)=46kg + 4kg

Total mass(m)=50kg

Acceleration(a)=3m/s^2

Force(f)=mass x acceleration

Force=50 x 3

Force=150N

Answer Link

Otras preguntas

How can IgG pass through placenta?
What should you do if you're experiencing neuropathy and you're having trouble breathing?​
When Vasilisa askes her stepmother and stepsisters why they hate her so much, her stepmother responds.How could we hate you, my dear? Does a bear hate the beetl
please brainliest for the first answer
which factor contributed to the rise of the Akkadian Empire?
About 4% of the population has a particular genetic mutation. 100 people are randomly selected. Find the standard deviation for the number of people with the ge
What can knowing the cultural context of a literary work help readers determine? Give examples.
PLEASE HELP Will give brainliest and 5.0 rating xx
What are the angle measures of the triangle? A right triangle is shown with the measures of the three sides. One leg measures 6. One leg measures 6 Start Root 3
How I can answer this question, NO LINKS, if you answer correctly I will give u brainliest!