jaygarner2223 jaygarner2223
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

How much kinetic energy does a 4.50kg block with a speed of 5.00m/s have?
O
11.23
28.13
5.62)
56.23

Respuesta :

Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

56.25J

Explanation:

Kinetic energy = 1/2 mv^2

Where m = mass

v = velocity

Given m = 4.50kg

v = 5.00m/s

Kinetic energy = 1/2 x 4.50 x (5.00)^2

= 1/2 x 4.50 x (5.00 x 5.00)

= 1/2 x 4.50 x 25

Multiply through

= 112.5/2

= 56.25J

Answer Link

Otras preguntas

Why doesn't Odysseus clasp Nausicaa's knees?
Why doesn't Odysseus clasp Nausicaa's knees?
is a 1.5 V battery is connected in a simple circuit to a lightbulb with a resistance of 8 Ohms the amount of current flowing through the circuit is...
What brands of sneakers can be worn without socks?
why does merlin make the bargain with uther ?
Which sentence is written correctly? A. The comic book shop is the more wonderful of the many places nearby. B. The comic book shop is the most wonderful of the
solve each proportion t/9=35/6
Select the correctly punctuated sentence. John and Mary house has a large front yard. Johns and Maries house has a large front yard. John and Marys house has a
opposite reciprocal slope lines or parallel or perpendicular
what is solar power?