alyssa124dahl alyssa124dahl
  • 02-03-2020
  • Physics
contestada

So
Mass = 108 g
Volume = 12 cm3
What is the Density =

Respuesta :

ryanw1273
ryanw1273 ryanw1273
  • 02-03-2020

Answer:

Density = 9 g/cm^3

Explanation:

Density = M/V

Density = 108 g/12 cm ^3

Density = 9 g/cm^3

Answer Link

Otras preguntas

How did religious beliefs and dissent influence the new England colonies
how might an archaeological site be found by chance
Explain whether you think the british government acted wisely in dealing with the colonies
Which process most likely breaks down marble or limestone statues? A. chemical weathering by acid rain B. chemical weathering by oxidation C. mechanic
A circle in the xy-plane has diameter 9.8 cm. A magnetic field of strength 3.4 T is oriented at an angle of 23° to the z-axis, a line that is perpendicular to
What is the definition of a map legend
does the darkling beetle have an internal skeleton or an exoskeleton
.340 in expanded notation
What did french aristocrats do in an effort to keep their privileges?
Why is photosynthesis a chemical change?