irahetaeladio
irahetaeladio irahetaeladio
  • 01-07-2016
  • Chemistry
contestada

Calculate the number of C atoms in 0.190 mole C6H14O.
can anyone help me on this one?

Respuesta :

marat marat
  • 01-07-2016
In 0.190 mole of C6H14O, there is 0.190*6 (number of C in one molecule) = 1.140 mole of C atoms. The total number of C atoms = 1.14 * 6*[tex] 10^{23} [/tex] (atoms of C in one mole) = 6.84*[tex] 10^{23} [/tex] atoms. 
Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is four times its width. If the perimeter is at most 100 centimeters, what is the greatest possible value for the width?
Which is a common way that pathogens are spread?
1. Conflicts in what two nations led Truman to make his speech?
What is exothermic and endothermic reactions?
A good example of suggesting an alternative activity effectively if a person is asking you to do something that makes you uncomfortable would be: “I don’t want
Can you overdose or become addicted to thc or cbd?
The difference of two numbers is 8. the sum of the two numbers is 14. what are the two numbers?
What can the study of world history teach about what humans are and how they think and interact?
What are the vertex and axis of symmetry of the equation y=-2x^2 8x-18?
Explain why greenhouse gases are essential and yet a concern?