chlooeeis18 chlooeeis18
  • 04-02-2020
  • Physics
contestada

what force is necessary to accelerate a 1,200kg car at a rate of 35m/s^2

Respuesta :

rakshaprakash11
rakshaprakash11 rakshaprakash11
  • 17-02-2021

Answer:

42000N

Explanation:

F=mass *acceleration

F= 1200*35

F=42000N

Answer Link

Otras preguntas

if C is The vector sum of A and B C = A + B What must be true about The directions and magnitudes of A and B if C=A+B? What must be tre about the directions and
F(x) = 3x + 2 what if f(5)
Explain the different sources of business ideas​
Given the equation representing a nuclear reaction in which X represents a nuclide: 232Th → He + x Which nuclide is represented by X? A) 236 B) 228 Ra SS C) 236
Please help! Thank you
though the decision of majority is to be prioritized in democracy the voice of minority should also be considered elaborate the statement​
A sample of a compound is found to consist of 0.44g H and 6.92g O what’s its formula
if a 27% is a sale profit , how much profit is in the sale of $4650?pls explain if u can. thanks!!​
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!! Which of the following statements is incorrect about the data set that inclu
Form the quadratic equation in the form ax^2+bx+c=0 whose solutions are: a) x=-6,-4 b) x=-12,3