cpoe38 cpoe38
  • 02-02-2020
  • Chemistry
contestada

A force of 24 N acts on an 8 kg rock. What is the acceleration of the rock?

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 02-02-2020

Answer: 3m/s2

Explanation:

Force =24 N

Mass = 8kg

Acceleration =?

Force = Mass x Acceleration

Acceleration = Force /Mass = 24/8 = 3m/s2

Answer Link

Otras preguntas

The first invasions of Rome from the east were from a. the Persians c. the Turks b. the Chinese d. the Spanish
what are some facts about ionic bonding? I need some information for my poster
Which description of an industrial revolution is correct? A. a trade system that allows businesses to sell goods in more than one country B. a gradual change in
YOU'LL GET ALL POINTS POSSIBLE IF YOU HELP ME!!!!!! 1. In addition to possibly harmful chemicals in the environment, mining is considered? A. The most dangerou
Piggy says now we've really got a beast who is she talking about
During the Early Middle Ages in Europe __________. a.cities increased in size b.trade with areas outside of Europe increased c.warfare frequently occurred d.pop
which is a good comparison of the estimated sum and the actual sum of 7 7\8 + 2 11\12
Three more than four times a number is 15
How do I solve 5x^2-5x-30=0 ?
2 (-20)+3 [5/4 (-20)]+5 [2/5 (50]+4 (50)