Patyrickagustin797 Patyrickagustin797
  • 02-01-2020
  • Physics
contestada

Calculate the heat energy needed to change the temperature of 2 kg of copper from 10°C to 110°C. heat = Kcal

Respuesta :

Pharero Pharero
  • 02-01-2020

Answer:

18.4 kcal

Explanation:

ΔQ = m c Δ t

where ΔQ is heat energy supplied in kcal , m is mass in kg , c is specific heat capacity which is 0.092 kcal / (kg C°) ,  Δ t = 110-10= 100C°

ΔQ = 2×0.092×100 = 18.4 kcal

Answer Link
DeanGulberry2176 DeanGulberry2176
  • 13-11-2020

Answer:

heat = 20 Kcal

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is most nearly OPPOSITE in meaning to mammoth? A. ugly B. tiny C. distant D. enormous
Which event in Franz Kafka’s The Metamorphosis can be considered surreal? Gregor’s father kicking out the lodgers Grete’s moving violin-playing Gregor transform
Factor the expression using GCF 20p-60=___
what is 238 rounded to the nesrest ten
Doubling the sum of Steve's and Sophie's ages gives 38. If Sophie is 10 years old, how old is Steve? a. 4 b. 28 c. 14 d. 9
When Bruno states that he and Shmuel are like twins, why does Shmuel reply "a little bit"?
20000 is 10 percent more than what number
Create an analogy of the Respiratory System to compare it with a non-living system.
One reason the skeletal system is important is because __________.
how to turn 165 percent into a fraction