joshgifford15 joshgifford15
  • 03-12-2019
  • Physics
contestada

What is the mass of an object traveling at 20 m/s with a kinetic energy of 4000 J?
​

Respuesta :

R0kia
R0kia R0kia
  • 06-12-2019

Answer:

20 kg

Explanation:

Kinetic energy=½*Mass * velocity²

4000= ½* m*20²

8000=400m

m=8000/400

m=20 kg

Answer Link

Otras preguntas

You promised _____ (noun clause) The man _____ was taken to be fingerprinted. (adjective clause) The game _____ was exciting. (adjective clause) _____ is no one
The graph of a linear function is shown. Which word describes the slope of the line? positive negative zero undefined
What is the overall theme the dolls house
Find the value of x and y. PLEASE A. X=12 y=10 B. X=14 y=11 C. X=14 y=10 D. X=12 y=11
Rawls lunch was 4.52 if he pay with a 20 dollar bill how much change he get back
Solve for x. 3square root x−1 = 9square root x+2 PPLLLLLEEEEAAAASSSSEEEEE HHHHHEEEELPP!!!!!!
A man earns 112$ interest in one year on an investment of $1400 what is the rate of his interest
Can you solve this in slope intercept form M= - 2/3; (3, 4)
Which term refers to a person’s overall satisfaction with life? A. wellness B. life expectancy C. health D. quality of life WILL GIVE 10 POINTS
Which of these options is a simple sentence? Choose 1 answer: Choose 1 answer: (Choice A) A The rhinoceros lowered its head and charged. (Choice B) B The rhinoc