ja4zzyswantmegurl
ja4zzyswantmegurl ja4zzyswantmegurl
  • 02-06-2016
  • Physics
contestada

A mass of 8 kg. moves at a rate of 14.3m/ sec. what is the KE developed by the mass

Respuesta :

Tareki
Tareki Tareki
  • 03-06-2016
KE = 0.5 m v^2
= 0.5 * 8 * (14.3)^2
KE = 817.96 joule
Answer Link

Otras preguntas

2xsquared - 72= 0 Solve the equation?
Classify each of these reactions. 1)Ba(ClO3)2(s)--->BaCl2(s)+3O2(g) 2)2NaCl(aq)+K2S(aq)--->Na2S(aq)+2KCl(aq) 3)CaO(s)+CO2(g)--->CaCO3(s) 4)KOH(aq)+AgCl
What can be concluded when stars are different colors? Select one: a. They have different sizes. b. They have different temperatures. c. They are different a
if x^2=20, what is the value of x?
I need help maxxxx points
How do you solve this inequality? -x^2-3x+17_>0​
PLEASE! Need help ASAP!!! Match the vestigial organs to their probable use in other organisms.1) tailbones in humans 2) eyeballs in cavefish 3) pelvis bone in w
please some one help
Tasha works at a pet store they sold 136 bags of dog food last month to boost dog food sales the store manager is going to give all the store clerks a bonus if
I know this is better for French, but I feel like it fits here. Write a short dialogue in French between a judge and a lawyer. Make sure it has at least 5 lin