Questmask777
Questmask777 Questmask777
  • 03-09-2019
  • Chemistry
contestada

1) A block of aluminum has a mass of 40.5
grams. If the density of aluminum is 2.7 g/mL,
what is the volume of this block?
​

Respuesta :

BielBR BielBR
  • 03-09-2019

Answer:

15 ml

Explanation:

[tex]\frac{40,5}{y}=\frac{2,7}{1}[/tex]

2,7y=40,5

y=40,5/2,7=405/27= 15ml

Answer Link

Otras preguntas

What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?