robotdog4768 robotdog4768
  • 03-07-2019
  • Physics
contestada

(a) If TH = 1100 K and TC = 400 K, what is the thermal efficiency?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 08-07-2019

Answer:

63.6 %

Explanation:

TH = 1100 K , Tc = 400 k

Efficiency is given by

η = 1 - Tc / TH

η = 1 - 400 / 1100

η = 1 - 0.36

η = 0.636

η = 63.6 %

Answer Link

Otras preguntas

7. Very few people have a definite and pure somatotype
Which of the following belief systems/ philosophies are associated with China? Group of answer choices Christianity and Islam Christianity and Judaism Daoism an
Can you guys pls help me?!!! It’s due tonight put them in order pls :)
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Identify the type of RNA molecule shown in each of the following pictures. You can use the abbreviated names in your answers.
Write 80% as a decimal. I help me??
how to write this program , please ?​
causes of versity drop outs​
The words drift,drive,and drum are alliterative. True False
A number cube was rolled as part of an experiment. The results are displayed in the table below. Number 1 2 3 4 5 6 Frequency 4 6 5 7 3 5 What is the best expla