saul41818 saul41818
  • 02-07-2019
  • Physics
contestada

A member of the cross country team is training for the big race. She runs 7.85 km one afternoon. How many miles is this?​

Respuesta :

saishamalho saishamalho
  • 02-07-2019

Answer:

4.88 miles

Explanation:

7.85km * (.621miles/km) = 4.88 miles

Answer Link

Otras preguntas

Somebody help me pls!
What is the area of the base of the cone below? A cone with height 12 feet and volume 90 feet cubed. 2.5 feet squared 4 feet squared 22.5 feet squared 26 feet s
How many solutions do both of these equations have? 1.) 2x-9=-5 2.) 4x-6y=2
Need help in math ASAP
Menopause in women is a natural part of aging. During this transition the body's production of two hormones fluctuate and decrease. One is progesterone, the oth
Which statement accurately describes the tissues indicated by the line in the microscopic image?The connective tissues that protect the inside of arteries and v
Two pirates were playing with golden coins. During game, the first pirate lost half of his coins to the second pirate, then the second pirate lost half of his c
F is the function f(×)= 2x+5 Find f(3)
please help for problems 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Find the area of the sector.