blasierpricev blasierpricev
  • 02-07-2019
  • Physics
contestada

What is the resistance of a circuit with a voltage of 10 volts (V) and a current of 5 amps (A)? Use Ohm’s law to calculate the resistance.

Respuesta :

aguilerapablo03
aguilerapablo03 aguilerapablo03
  • 05-07-2019

R = 2Ω.

Using the Ohm's Law equation R = V/I:

R = 10V/5A = 2Ω

Answer Link

Otras preguntas

Which equations have infinitely many solutions? MORE THAN ONE x-3x=-2x+4 x-1/3(3x)=0 1/3x-3=4+2x 3x+2-1/3(3x)=2+2x x-1/3x+2=0
A pet store has nine puppies and 48 kittens what is the ratio of kittens to puppies
Please select the preterite form of the verb that best fits the sentence. Juan built a sandcastle.
help plz i need this for a friend
If x=6+y and x+y=162 then what are x and y
Find the 75th term of the following arithmetic sequence 17,20,23,26
the sum of eight times a number and negative four exceeds twelve.
Brainliest + POINTS! A special at a local restaurant allows customers to choose one entrée and one dessert for $5.99. There are 8 entrées and 5 desserts to choo
Find the 80th term of the following arithmetic sequence 15, 23,31,39 HELP QUICK I NEED 7 lessons done by mid night
En España el ________ tuvo una gran influencia en el español.