liviakmorley
liviakmorley liviakmorley
  • 03-05-2016
  • Physics
contestada

a bus accelerates at -0.5 m/s2 for 12.5 seconds. If the bus had an initial speed of 31 m/s, what is its new speed?

Respuesta :

Divyankasc
Divyankasc Divyankasc
  • 14-05-2016
u = 31 m/s
a = - 0.5 m/s²
v = ?
t = 12.5 s

v = u + at
= 31 - 6.25
= 24.75 m/s
Answer Link

Otras preguntas

WHAT is the answers to 2a 2b and 2c ?
The sum of two numbers is 44.The larger number is 20 more than the smaller number. What are the numbers?
A rectangular prism has a volume of 105 m3. This prism is enlarged using a scale factor of 4. What is the volume of the enlarged prism?Please Explain...
what is the comparative and superlative of many, lazy, smooth, and rough
WHAT is the answers to 2a 2b and 2c ?
What is 4p-13p-p=-150 More 2 step equations. I don't get this one at all
An infant is 32.625 inches (in) long. Write this as a common fraction.
What are Some of the Most Common Energy Sources?
genes are carried from parents to offspring on structures called
What is nth term for 0 6 24 54 96?