susan1184 susan1184
  • 02-04-2019
  • Physics
contestada

A ball is dropped from the roof of a building. If it takes the ball 2.6s to reach the ground, how tall is the building?

Respuesta :

Tdono01
Tdono01 Tdono01
  • 02-04-2019
Use x = 1/2VT + AT^2

X = 1/2(0)(2.6) + 9.8(2.6)^2
X= 45.7 m
Answer Link

Otras preguntas

Tickets marked up 35% to 59.40 what is original price
Among larger nations, the piracy rate in _____ is one of the highest in the world. Answer .a.China .b. India .c.Russia .d.United States
All of the following are treatments for mental health disorders EXCEPT: a. group therapy b. chemotherapy c. psychotherapy d. medication
How do you concert 500% into a fraction and a decimal
On a particular Saturday, 60% of the visitors were to an art museum were students. If 144 visited the museum, how many total visitors did the art museum have th
Which of the mechanisms below increases the amount of genetic variations in a population?
Where is russian language was created?
reasons why slave owners didnt teach their slaves?
Which words in the sentence are the adverb clause? After we collected signatures, the committee presented the petition to the chairperson. A. the committee pr
c divided by 4 = 168 what is C