estanriospbmb13 estanriospbmb13
  • 01-04-2019
  • Chemistry
contestada

what is the molarity of 245.0g of h2so4 dissolved in 350ml of solution​

Respuesta :

Tdono01
Tdono01 Tdono01
  • 01-04-2019
M

350 mL = 0.350 L

245.0g H2SO4 / 98.08 g/mol H2SO4
= 2.5 mol H2SO4

2.5 mol H2SO4 / 0.350 L = 7.14 M
Answer Link

Otras preguntas

o. She thanks him for what he (do )​
I need help for this question.
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5.0 RATING
If there is no pressure, water will
To keep your muscles in good shape, you should aim for strength training _________ per week. A. five times B. three times C. once D. twice Don’t answer unless u
Which statement is true about the information in the double line graph? A. The number of customers at 12:00 doubled from Friday to Saturday. B. There were mor
Given circle U with diameter ST and radius UQ.QR is tangent to U at Q. If QS = 24 and ST 30, solve for QT. Round your answer to the nearest tenth if necessary.
If the circumference of a circle is 2 pie cm, what is the measure of it's radius? Write it..​
Which statement CANNOT be used to prove that this figure is symmetrical?
It is given that the straight line y = (q + 2)x + 10 is parallel to the straight line 4x + 2y = 5. Find the value of q. ​