Harouth Harouth
  • 02-11-2018
  • Chemistry
contestada

What is the mass of 5 moles of iron (Fe)

Respuesta :

jasminemyer7 jasminemyer7
  • 02-11-2018

The molar mass of iron is 358g/mol. 5 moles of iron phosphate are 1790g in mass.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following nutrient cycles has its largest reservoir in the atmosphere? A) Carbon cycle B) Nitrogen cycle C) Potassium cycle D) Phosphorus cycle E)
A ball is thrown into the air with an upward velocity of 44 ft/s. Its height h in feet after t seconds is given by the function [tex]h=-16t ^{2} +44t+9[/tex]. W
For f(x)=3x+4, find f(2) and find x such that f(x)=17
What is twenty percent off 600 hundred pounds
Michelle has $12.30 in her purse in 1 cent 5 cent and 25 cent coins. if she has an equal number of each coin type how many coins does Michelle have in her purse
Of the model cars manufactured in September,1/5 were models of NASCAR cars and 1/3 were world were 2 vintage models.how many cars manufactured in September were
convert to vertex form. y=2x^2+14x-4
What is twenty percent off 600 hundred pounds
what is the definition of bureaucratic personality
Can you explain 3x+4/5=7/10. Solve