alexisjadiel02 alexisjadiel02
  • 03-10-2018
  • Physics
contestada

If a 50 kg student is standing on the edge of a cliff. Find the student’s gravitational potential energy if the cliff is 40 m high.

Respuesta :

londoncummins1
londoncummins1 londoncummins1
  • 03-10-2018

you can find it using the equation: potential energy=mass*gravitational acceleration*height.


energy=50kg*9.8N/kg*40m=19600Nm=19600J or 19.6kJ


Sometimes they use 10 instead of 9.8 for the g constant. 


Rember to make me Brainliest!!!

Answer Link

Otras preguntas

overwellmed in homework, please help! 0=-5/4(x-6/5) Please show work!
Geography is the study of __________. a. maps made in Babylonia c. places and the people that live in them b. the study of map-making d. rocks, minerals, and th
what is y-intercept of the line described by the equation below? y = 5x-22
sodium has an atomic number of 11 and has a net charge of 0. When sodium combines with chlorine, it has a net charge of +1. Why? A) sodium loses a negativ
what are 2 pull and 2 push factors of why people migrate ?
One way to show that a statement is not a good definition is to find a
150% of what number is 180
Who makes the decisions about which news items will be covered
What is f(–3) for the function f(a) = –2a2 – 5a + 4?
How is the Task Manager helpful in displaying which resources your computer is using and how fast? It shows battery and power use. It shows power use and memory