tommy6785 tommy6785
  • 02-10-2018
  • Physics
contestada

An object is moving with a constant velocity of 278m/s. how long will it take to travel 7500m

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-10-2018

Velocity = 278m/s

Distance = 7500m

Time = How long it takes?

Time = Distance/Velocity = 7500m ÷ 278m/s = 26.98 seconds (Rounded up to nearest two decimal places)


Answer Link

Otras preguntas

what are procedural documents? a. a document that reminds workers about a deadline b. documents that share information with one person c. documents that tell ho
Which item in the list are secondary sources a historian could use to contextualize why a political revolution occurred in egypt in 2011?
Help me ASAP I'll do the same:)
consider the function f(x) = x2 2x – 15. what are the x-intercepts of the function? left-most x-intercept: ( , 0) right-most x-intercept: ( , 0)
may someone help me out with this
I'm so stuck on this question please help me
What is true about the statement describing the word point?
solve the system of equations using substitution. y = 4x 6 y = 2x (–3, –6) (6, 3) (3, 6) (1, 2)
4(x-3)=5(x+1) solve the equation above for x
What type of verbal appears in the sentence? My goal is to skydive over the Grand Canyon.