jaimelynndill jaimelynndill
  • 02-08-2018
  • Physics
contestada

A bird is flying 5 m/s. How far will it travel if it flies for 3 minutes?

Respuesta :

anna8015
anna8015 anna8015
  • 03-08-2018
3 minutes=3*60=180s
S=v*t=5m/s*180s= 900m. Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Describe difference between muscle and non-muscle cell?
Among 10 laptop computers, five are good and five have defects. Unaware of this, a customer buys 6 laptops.What is the probability of exactly 2 defective laptop
How is the heat from the earth used to create electrical power?
segment AB is a line segment parallel to the x-axis, where M is the midpoint of segment AB full stop If the length of segment AB equals 12 and the coordinates o
What type of triangle is shown below?
Enrico pours 80 L of water into 200 mL cups. If he fills the cups completely, how many cups does he fill? a 250 b 400 c 2500 d 4000
relate peak flow to lung function
Which of the following is not evidence of sea-floor spreading? a. analysis of seafloor sediments b. the alternation of polarity in segments of the ocean floor
What does this map illustrate, and what effect did it have on the region?
This question is "Which procedure would best increase the amount of heat energy that is actually gained by calorimeter B? (1)increasing the length of the metal