pattyv3839 pattyv3839
  • 01-08-2018
  • Chemistry
contestada

How much heat is required to raise the temperature of 250.0g of mercury 52.0°c if the specific heat of mercury is 0.140 j/(g x °c)?

Respuesta :

chmvijayouls6d chmvijayouls6d
  • 02-08-2018

Q = m c T

c= 0.140 j/(g x °c)

m= 250.0g

T =52

hope you can solve it now

Answer Link

Otras preguntas

the sum of two numbers is 48. the larger number is 16 more than the smaller number. what are the numbers?
what is the value of this expression 1/4−3 ? 12 1/12 64 1/64
Which scientific tools, or technologies, could help governments set policies and procedures to follow during a natural disaster?
Are the following figures similar? A. Yes; the corresponding sides are proportional. B. No; the corresponding sides are not proportional. C. Yes; the correspon
How do I solve this?
What does lenient mesn
if an experiment seems to agree with the original hypothesis being studied, the scientist should say the data proves my hypothesis is true my hypothesis is now
what is 1.05 as an improper fraction
what is a solution set for xsquared+ 3X-4=6
2x/x2-25=10/x2-25 - 4/x+5