btreanakay7735 btreanakay7735
  • 01-08-2018
  • Physics
contestada

What is the frequncy of a wave that has a speed of 8m/s and a wave length of 2?

Respuesta :

isrealsix isrealsix
  • 01-08-2018
v = f \times λ

v = 8m/s

λ = 2

f = v \div λ

f = 8 \div 2

f = 4hz
Answer Link

Otras preguntas

Triangle abc has vertices a(0 0) b(6 8) and c(8 4). which equation represents the perpendicular bisector of bc
Using the point-slope equation, find the equation containing (-2, -4) and slope m = -1
Completa la frase con el mandato correcto. (Complete the sentence with the correct command.) Acabo de limpiar la cocina. Elena, __________ a la tienda para comp
A carpenter is making a blanket chest based on an antique chest. Both chests have the shape of a rectangular prism. The length width and height of the new chest
For some time, the English had little interest in colonizing for what two reasons?
this has me so confused on how you get the answers
the organ procurement and transplant network divides the united states into geographic regions
Which quotation from the text best supports the inference that the people of the sac nation do not typically challenge authority? "if he declared war he must le
In a standard normal curve, what percentile corresponds to a z-score of 2.0?
The stroop effect demonstrates people's inability to ignore the ______ of words.