lfadke9661 lfadke9661
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

How to solve what volume of 12.0 m hcl is required to make 75.0 ml of 3.50 m hcl?

Respuesta :

TheBilogis
TheBilogis TheBilogis
  • 08-07-2018
75mL=0.075L

Molarity=moles/Liters
Moles=0.075(3.50)
=0.2625

Since the number of moles never changes,
we know there are 0.2625moles (or 0.26) in the 12M HCl.
0.2625/12=0.021875L

(0.022L)
Answer Link

Otras preguntas

What is the biggest cause of extinction today? a. pollution b. exotic species c. global warming d. habitat loss
how much sperm does it take to make a baby?
What is the simplified form of the expression 2 * [(1+14)*7]+6/0.5^3?
During an investigation, a student determines that a copper sample has a density of 8.10g/mL. What is the student's percent error if the a ccepted density for c
Can you explain 3x+4/5=7/10. Solve
It is likely that Earth could lose half of its species in the next ____________ years. a. 50 b. 100 c. 500 d. 1000
What is a sound wave?
how far away is all 9 planets from the sun
A rectangle has an area of 30 square units and a perimeter of 34 meters.what are the dimensions of this rectangle
Can you explain 3x+4/5=7/10. Solve