sgrjocelyn1pb32wy sgrjocelyn1pb32wy
  • 02-07-2018
  • Chemistry
contestada

A beach ball has a mass of 5 g and a volume of 20 cm3. What is the object's density?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018
mass = 5 g

volume = 20 cm³

density = mass / volume

therefore:

D = m / V

D = 5 / 20

D = 0.25 g/cm³
Answer Link

Otras preguntas

What is the past perfect tense of "I walked to the store yesterday"
I have no clue pls help
Question 6 (6.03): Simplify. m9n7m6n
15. What is the value of p in the equation below? 5√√p-36= √√p
A group of tasks performed by one person makes up a(n) A. position. B. job title. C. appraisal. D. job structure.
What is the pattern 16,11,8.5,7.25,?
Find x in each figure (assume the segment across the triangle is parallel to the third side)
There are x counters in a bag. 14 of the counters are blue. Hassan takes at random 30 counters from the bag. 6 of these 30 counters are blue. Work out an estima
Solve for the value of X
what happened in 1864