kaylarae1
kaylarae1 kaylarae1
  • 03-03-2016
  • Chemistry
contestada

What is the volume of 80.0 g of ether if the density of ether is 0.70 g/mL

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-03-2016
Density = 0.70 g/mL

Mass = 80.0 g

Volume = ?

V = m / D

V = 80.0 / 0.70

V = 114.28 mL

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What are four physical properties of an orange.
ammar hikes 23/4 miles of nature trail in 1 hour and 15 min .How many miles of trail does ammar hike per hour? pleas help me to understand this
The Neolithic Revolution refers to the time when early humans were beginning to do what?
what is the supplementary angle to 69 degrees
What is 24÷689= show work
A town experiences a smaller earthquake several days after a large one. What has occurred?
What's a word that means the opposite of shrieked?
In which phase of the cell cycle do cells grow and synthesize new proteins and organelles
True or false? By the end of the last ice age, humans began the practice of agriculture.
WHAT IF THE WEIGHT OF THE TARPON WAS 11 TIMES THE WEIGHT OF THE PERMIT FISH,AND THE TOTAL WEIGHT OF THE TWO FISH WAS 132 POUNDS?HOW MUCH WOULD EACH EACH FISH WE