Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2016
  • Physics
contestada

The earth exerts a gravitational force of 500 N on an object. What is the mass of the object in kg

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 03-03-2016
if the earth exerts a gravitational force of = 500 N

Weight = 500N

mg = 500N        g = 9.8 m/s²

m*9.8 = 500

m = 500/9.8

m = 51.02 kg
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME ASAPPP Identify the base of a triangle in which h = 5 ft and A = (5x + 20) ft2 .
Which of the following shows the graph of y=In(-2x)
Which English reformer called for change in the church during the 1300's
PLEASE I BEG YOU, HELP ME!!!!!!!! Find the rate of change of the function h(x) = 2^x on the interval 2 ≤ x ≤ 4. The rate of change is what?
The group that receives the treatment or test stimulus or factor under study is called the
How did the triple alliance and the triple entente change during the war?
What advice would you give someone whose life dream is to become a judge?
A box contains two red marbles, three green marbles, and three blue marbles. If we choose the marble, then another marble without putting the first one back in
Which type of oscillation would most likely produce an electromagnetic wave?
Everyone in the neighborhood has been complaining about the deteriorating condition of the park, but nobody has cleaned it up. why not